Rytí run

K vytvoření runové sady potřebujete 24 dřevěných špalíčků. Je jedno, zda kulatých nebo hranatých, musí to však být pravidelný tvar. Pokud jste dostatečně šikovní a máte hodně volného času, můžete si klidně ony kousky vytvořit ve formě pravidelného osmiúhelníku. Osmička je velmi silné runové číslo, dá se tedy očekávat, že zvýší magickou hodnotu runové sady.

Dřevo si můžete obstarat na různých místech. Jednak si můžete uřezat nějakou větev sami, pak ale počítejte s tím, že musíte nechat dřevo dostatečně vyschnout. Navíc nezapomeňte, že to stromu způsobí bolest, proto se mu předem omluvte a po uřezání větve poděkujte. Je ovšem jednodušší zajít do stolařství (či jiného obchodu) a zde koupit potřebnou tyč. Může to být např. dřevěná násada ke smetáku. Navíc je už předem opracovaná do kulatého tvaru, takže vám odpadá smirkování povrchu. Podotýkám ovšem, že dřevo by mělo být z plodonosného stromu (např. ovocného) nebo jasanu či dubu.

Po rytí run je nejobtížnější (a na čas nejnáročnější) operací řezání špalíčků. Doporučuji vám kolečka o průměru dva až tři centimetry a tloušťce půl až jeden centimetr, event. obdelníky 2,5×2 cm. Obstarejte si vhodný nástroj na rytí. Použitelné jsou normální kuchyňské nože nebo např. lékařský skalpel. Nejlepší ale bude zřejmě řezbářský nůž. Pamatujte, runy si musíte vyrýt sami, nesmí to za vás udělat někdo jiný! Runová sada je jedině a pouze vaše osobní záležitost, skrze níž se spojujete s vaším bohem. Bohužel vám neporadím jak co nejlépe špalíčky přidržet, aby při řezání „neběhaly“ po stole. Zkuste použít normální svěrák nebo do špalíčku můžete vyvrtat dírku, pomocí které špalíček přišroubujete k podložce. Dírka zvýší stabilitu špalíčku na stole a pak ji můžete využít např. pro navlečení run na šňůrku, na které je budete uchovávat. Vyvrtat jich můžete více, ale pokud to budete dělat, pak doporučuji raději tři dírky než dvě. Rozhodně by neměly být čtyři. Jako jistou zajímavost uvádím, že runy je možné do dřeva také vypálit.

Na závěr ještě malá poznámka: Pokud si chcete udělat svůj vlastní gand (magická hůlka), máte na výběr ze tří možností:

  1. kruhový průměr
  2. čtvercový průměr
  3. plochá hůlka

Kompletní futhark se ryje na všechny hrany. Nejobtížnější je samozřejmě první varianta, proto bych doporučil dvě zbývající. Mohu-li poradit, varianta b) je trošku lepší, protože tam se runy symetricky rozdělí na čtyři skupiny po šesti. S možností c) se zase lépe pracuje a gandr není tak masivní jako u b).

Malování run

Když jsou runy hotovy, nastává druhá fáze – malování. Rytí je nejdůležitější operací, ale malování zvyšuje estetickou i magickou hodnotu run. Runy se, jak známo, aktivují krví vlastníka. Žádný zdroj se ovšem nezmiňuje o tom, že by se runová sada zasvěcovala krví. Proto si myslím, že to není nutné. Krve se používá, pokud např. chceme na někoho vrhnout kletbu nebo ji z něj sejmout apod. Leč kdo chce, pochopitelně může použít vlastní krev. Pamatujte ovšem na to, že zaschlá krev časem zčerná.

Pro barvení použijeme další důležité pravidlo: Runy se malují vždy tmavou barvou! Odstín záleží na osobním vkusu, vhodné je sladit ho s oblíbenou barvou vašeho boha. Osobně bych vám doporučil černou a tmavé odstíny modré barvy (např. temně fialová, indigová apod.).

Jaký prostředek použít? Ásatrú uznává vaši osobní svobodu, takže máte možnost volby. Např. můžete zasvětit svému bohu kousek jasanového dřeva, spálit ho a z popele a posvátné medoviny vytvořit černou barvu. Lze také vyrobit barvu z kůry či kořenů některých rostlin (např. bezu či vlašských ořechů).

Protože chceme, aby se runy líbily nejen nám, ale i tomu koho uctíváme, bude vhodné, abychom výsledné špalíčky natřeli bezbarvým lakem. Navíc tak ochráníme povrch před otěrem či špínou. Někteří autoři se však zmiňují o tom, že vrstva laku na povrchu dřeva zvyšuje bariéru mezi námi a runami. Takže se rozhodněte sami.

Uchovávání runové sady

Ideální by byla dřevěná krabička (šperkovnice, pokladnice…) ze stejného druhu dřeva. Stejně dobře nám ale poslouží i libovolná krabička ze dřeva, kovu, kamene, prostě z nějakého přírodního materiálu, nebo plátěný či kožený pytlík (osobně ale nevidím důvod, proč kombinovat runy s kůží z mrtvého zvířete). Pokud jsme do špalíčků vrtali, pak je navlečeme na šňůrku. Pamatujte, runy jsou pouze vaše, proto je nikomu nepůjčujte! Jedinou výjimkou je, pokud věštíte z run někomu jinému.

Zaříkání run

Velice důležitou částí je poslední fáze. Ta však prolíná oběma předcházejícími. Před započetím práce byste měli požádat svého boha o požehnání vaší činnosti. Při rytí run je vhodné odříkávat např. verše z Runatálu (pokud je ovšem znáte nazpaměť). Samozřejmostí jsou vaše čisté úmysly, neboť pokud runy ryjete např. jen ze zvědavosti, recese nebo chcete mít originální ozdobu, pak vás mohu ubezpečit, že získáte jen bezcenné kousky dřeva.

Můžete rytí run zapojit do vašeho obřadu vzývání boha (blót) a zaříkání bude tedy odpovídat patřičnému blótu. Toto se mi jeví jako nejlepší – vaše sada bude vznikat v posvěceném prostředí a váš kontakt s bohem bude silnější.Doporučuje se runy rýt v první den novu, ale čas není až tak zásadní. Důležitá je vaše vůle a pevné odhodlání získat kvalitní runovou sadu.

Vytvoření vlastních run

You May Also Like