Tu mrštil Odin
oštěpem ostrým,
první to byla
vražda v světě;
stržena hradba
hradu Ásů,
bojovní Vanové
válku zvedli.

Völuspá 14

AESIR a VANIR – dvě pokolení severských bohů, kterým po staletí patřívala Skandinávie a přilehlé země včetně Anglie. Pokolení Vaniru – Vanové – jsou starší než pokolení Aesiru – Ásové. Vanové jsou spíše bohové vod, země, plodnosti a magie seidhu, Ásové mají na starosti právo, války, vědomosti, literaturu a magii run.

Ne vždy tyto dva rody žili ve smíru. Jednou mezi nimi vypukla válka, kterou nepřímo vyprovokoval Odin, když zabil Gullveigu, jednu z Vaniru. Gullveiga mámila mysli bohů, a tak ji Odin probodl svým oštěpem. Vanové vypověděli Asgardu válku a ukázalo se, že jsou i výbornými válečníky, když porazili Aesir a zbořili zdi kolem Asgardu.

Ačkoliv válka skončila jasným vítězstvím jedné strany, nastoupil smířlivý mír. Aesir a Vanir uzavřeli mírovou dohodu a vyměnili si některé své příslušníky. Do Vanaheimu tak odešel Ás Hoenir doprovázen obrem Mimim, a do Asgardu přibyl vanirský bůh moře Njördr se svými dětmi – Freyem a Freyou.

I když z neznámého důvodu Vanové zabili Mimiho a jeho hlavu poslali do Asgardu, mír to nenarušilo, a tak mohly Asgard a Vanaheim spolupracovat. Například Odin se od Freyi naučil šamanskou techniku seidhr a naopak on Freyu naučil runovou magii.

Po smíru převzal větší část vlivu na osudy světů Asgard…

Dva božské rody

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *