Ve vzduchu, který lidé běžně v kancelářích dýchají, se nachází na 300 druhů těkavých organických látek. Zdrojem těchto látek jsou koberce, nátěry na zdech nebo lepené tapety, nový nábytek, ale i faxy či kopírky. Dokonce i lidské tělo produkuje izopren, aceton nebo methanol. V důsledku tohoto “chemického koktejlu” trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy. Lékaři i architekti se shodují, že jedním z řešení mohou být pokojové rostliny.

“Výsledky mnoha studií ukázaly, že rostliny dokáží snižovat množství škodlivých látek, zlepšují kvalitu prostředí zvyšováním vzdušné vlhkosti, snižují množství prachu, a to vše bez přístrojů,” řekl ČTK bytový návrhář a architekt Martin Matouš.

Fíkusy, břečťany, pokojové kapradiny, růže nebo třeba fialky mají zároveň vliv i na lidskou psychiku – ovlivňují náladu, zvyšují chuť do práce, snižují stres, zvyšují produktivitu a mají pozitivní vliv na celkovou zdravotní kondici člověka, dodal.

Zelené rostliny ovlivňují především vlhkost vzduchu v kancelářích. Odborníci doporučují vlhkost kolem 40 procent. “V mnoha budovách, a zvláště v topném období v zimě, klesá tato hodnota někdy až pod 20 procent. To už je zcela nefyziologický stav pro člověka, protože vysychají sliznice a obranyschopnost se ztrácí. Přitom vlhkost mohou dobře ovlivnit zelené rostlinky,” uvedla Zuzana Mathauzerová ze Státního zdravotního ústavu.

Rostlina reguluje svou vlastní rovnováhu vypařováním vody z listů, a tak napomáhá regulovat i vlhkost vzduchu ve svém okolí. Síla vypařování závisí na druhu rostliny, vlhkosti půdy, okolní teplotě a světle. Přitom výhodou rostlin proti zvlhčovacím přístrojům je jejich samoregulace, uvedl Matouš.

Pokojové rostliny také skvěle filtrují prach. “Je všeobecně známo, že prach způsobuje zdravotní problémy, obsahuje nebezpečné mikroorganismy a alergeny. Pokojové rostliny fungují jako přírodní filtr, který zachytává prach ze vzduchu,” uvedla Marcela Slavíčková z kliniky tradiční čínské medicíny. Zdravá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent.

Z lékařského hlediska snižují rostliny také únavu očí tím, že odrážejí žlutozelenou část spektra, a to oči uklidňuje. Odborné studie prokázaly, že květiny pomáhají snižovat obtíže způsobené takzvaným syndromem nemocných budov. “Stres z velkého baráku, kde všechny kanceláře a stoly jsou stejné, může zeleň změnit. Vnese změnu rytmu, její barva uklidňuje,” uvedl Matouš.

V místnosti s květinami klesá únava lidí až o 20 procent, bolest hlavy se může snížit o 30 procent stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. Kašel se podařilo snížit někdy až o 40 procent a všeobecně klesl výskyt chřipkových onemocnění, které zvláště na pracovištích s větším počtem zaměstnanců neustále hrozí.

Výhodou kvetoucích i zelených rostlin v místnosti je i jejich funkce estetická. Zvyšují atraktivitu prostředí, nezpůsobují žádný hluk. Přitom péče o ně je nenáročná.

Autor: ČTK
Pokojové rostliny zlepšují pracovní prostředí i náladu lidí

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *