Výtažky z květu ibišku mají zřejmě stejné účinky na srdce jako červené víno nebo čaj. K tomuto závěru dospěli vědci z lékařské univerzity na Tchaj-wanu, podle nichž květy této obdivované rostliny obsahují antioxidanty, jež pomáhají kontrolovat hladinu cholesterolu.

Pozitivní vliv na snížení cholesterolu prověřili sice zatím jen u zvířat, ale nevidí důvod, proč by to nemělo fungovat i u lidí.

Hibiscus sabdariffa L, který se pěstuje hlavně v Číně, Indii a na Tchaj-wanu, se používá tradičně k léčení vysokého krevního tlaku a nemoci jater. Tchajvanští vědci zjistili, že obsahuje antioxidanty, o nichž je známo, že omezují nebezpečné usazování tuku v tepnách. Ve studii se zaměřili na účinky extraktů ibišku na “špatný” cholesterol u krys. Zjistili, že výrazně omezuje ukládání tuku v tepnách a snižuje hladinu cholesterolu. “Je to první studie, která ukazuje, že extrakty z květu ibišku mají stejné účinky na snížení cholesterolu a ukládání tuku v tepnách krys jako červené víno a čaj,” řekl doktor Ča Žong- wang, který vedl studii.

Podle jeho názoru bude možné využít těchto poznatků k prevenci a dokonce léčení řady kardiovaskulárních nemocí, v nichž hraje cholesterol velkou roli.

Mluvčí British Heart Foundation Charmaine Griffiths upozornil, že je třeba zjistit, zda dlouhodobé studie u lidí prokáží stejné výsledky. Upozornil ale zároveň, že nelze spoléhat na ochrannou funkci ibišku. Nejlepší cestou k ochraně před srdečními chorobami je podle lékařů pravidelná fyzická aktivita a strava obsahující hodně zeleniny a ovoce a málo nasycených tuků.

zdroj: ČTK

Ibišek

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *